Nu de markt het rendement niet meer vanzelf levert, komt waardegroei uit wat u zelf met het pand doet: renoveren en verduurzamen, de fundering herstellen, uitbouwen, splitsen of de erfpacht afkopen. Elke ingreep verandert de marktwaarde, de huur en wat een geldverstrekker wil financieren. Hieronder staan de kosten, de regels in 2026 en een doorgerekende case.
Dit artikel is gebaseerd op ons whitepaper Waardecreatie in bestaand vastgoed van september 2026. De cases daarin zijn illustratief: de bedragen zijn opgebouwd uit marktconforme uitgangspunten en beschrijven geen bestaand object.
Hoe verhoogt u de waarde van een beleggingspand?
De waarde van bestaand vastgoed verhoogt u met vijf ingrepen: renovatie en verduurzaming, funderingsherstel, uitbouw of optoppen, splitsen in appartementsrechten en het eeuwigdurend afkopen van erfpacht. Elke ingreep verandert drie dingen tegelijk: de marktwaarde, de huuropbrengst en de bereidheid van een geldverstrekker om het pand te financieren.
| Ingreep | Wat het oplevert | Aandachtspunt |
|---|---|---|
| Renovatie en verduurzaming | hogere huur en waarde, soms vrije sector | punten vooraf doorrekenen |
| Funderingsherstel | pand weer financierbaar, korting verdwijnt uit taxatie | hoge kosten |
| Uitbouw en optoppen | extra vierkante meters en punten | telt pas mee na vergunning en oplevering |
| Splitsen | hogere waarde per vierkante meter, elk deel apart verkoopbaar | traject van 12 tot 24 maanden |
| Erfpacht afkopen | geen canon en geen herzieningsrisico | afkoopsom kan fors zijn |
In de praktijk zie ik vaak dat eigenaren een verbouwing doorrekenen op waarde en huur, maar niet op wat de geldverstrekker ervan vindt. Juist daar slaagt of strandt een project.
Hoeveel punten heeft een woning nodig voor de vrije sector?
Een huurwoning valt in de vrije sector vanaf 187 punten in het woningwaarderingsstelsel. Tot en met 143 punten is een woning sociaal en van 144 tot en met 186 punten geldt middenhuur, met in 2026 een maximale huur van € 1.228,07 per maand. Een renovatie die over die grens tilt, verandert dus het huurregime.
| Punten | Segment | Maximale huur per maand in 2026 |
|---|---|---|
| tot en met 143 | sociale huur | € 932,93 bij 143 punten |
| 144 tot en met 186 | middenhuur | € 1.228,07 bij 186 punten |
| 187 en meer | vrije sector | geen maximum |
Punten komen onder meer uit het energielabel, de oppervlakte, het sanitair en de keuken. Een renovatie die op 184 punten blijft steken, levert een fractie op van dezelfde renovatie die op 188 punten uitkomt. Reken de punten dus door voordat u een aannemer belt. Voor huurcontracten van voor 1 juli 2024 blijft de oude status in beginsel gelden zolang dat contract loopt. Per 1 januari 2027 wil de minister onder meer de vijf minpunten voor woningen zonder buitenruimte schrappen. De Raad van State heeft daar in augustus 2026 zonder opmerkingen over geadviseerd (stand oktober 2026).
Wat levert verduurzamen van label F naar label B op?
In onze Amsterdamse case tilt een renovatie van € 66.000 de woning van label F naar label B en van 178 naar 192 punten. De woning gaat van middenhuur naar de vrije sector en de huur stijgt van circa € 1.180 naar € 2.000 per maand. In dezelfde case is de erfpacht voor € 52.000 eeuwigdurend afgekocht.
De uitgangssituatie: een appartement van 78 vierkante meter in Amsterdam-West uit 1926, met label F, achterstallig onderhoud en voortdurende erfpacht met een canonherziening in 2034. Het appartement is gekocht voor € 460.000, circa € 5.900 per vierkante meter, met een verhuurhypotheek van 70% (€ 322.000) tegen 5,3% aflossingsvrij. Renovatie en afkoop zijn uit eigen geld betaald. De totale eigen inleg, inclusief € 36.800 overdrachtsbelasting en € 7.200 overige kosten, is € 300.000.
| Voor | Na | |
|---|---|---|
| Energielabel | F | B |
| Punten | 178 | 192 |
| Huurregime | middenhuur | vrije sector |
| Huur per jaar | € 14.160 | € 24.000 |
| Marktwaarde vrij van huur | € 460.000 | € 640.000 |
| Marktwaarde in verhuurde staat | € 576.000 | |
| Erfpacht | voortdurend, herziening 2034 | eeuwigdurend afgekocht |
De waardecreatie is € 62.000: € 640.000 marktwaarde min € 460.000 aankoopsom min € 118.000 investering. De huur stijgt met 69%. Na € 4.800 aan VvE, verzekering, belastingen en onderhoud blijft € 19.200 netto huur over, en na rente een cashflow van € 2.134 per jaar. Inclusief de eenmalige waardecreatie is het rendement in jaar 1 21,4% op de eigen inleg. Of u de nieuwe waarde gebruikt om te herfinancieren voor een volgend pand, staat uitgewerkt in vastgoedportefeuille opbouwen.
Wat kost funderingsherstel en hoe financiert u het?
Funderingsherstel kost volgens de AFM gemiddeld € 92.000 per woning die herstel nodig heeft, met een mediaan van € 54.000. In ons whitepaper rekenen we voor een grondige aanpak als vuistregel met circa € 2.500 per vierkante meter vloeroppervlak. Zonder herstelplan financieren veel geldverstrekkers een pand met een aangetaste fundering niet, en de taxateur verwerkt het gebrek in de waarde.
Het verschil tussen gemiddelde en mediaan komt doordat een beperkt aantal zeer dure trajecten het gemiddelde optrekt. Herstel haalt de korting uit de taxatie en maakt het pand weer courant.
Sinds 1 juli 2025 is het Fonds Duurzaam Funderingsherstel landelijk toegankelijk. De Funderingslening Maatwerk van dat fonds is bedoeld voor particuliere eigenaren die zelf in de woning wonen en door een te laag inkomen geen lening bij de bank krijgen. Een kleine particuliere verhuurder kan onder voorwaarden meedoen, maar voor een belegger met een portefeuille is het fonds niet bedoeld. De lening loopt dertig jaar tegen een vaste rente, in oktober 2026 4,20%. Diverse gemeenten geven daarnaast subsidie voor het funderingsonderzoek.
Wat kost het splitsen van een pand in appartementsrechten?
Splitsen kost aan vaste posten circa € 17.300 tot € 28.300 voor leges, tekeningen, notaris en de oprichting van een VvE. Daar komen kadastrale registratie per woning en een verbouwing van € 1.500 tot € 2.500 per vierkante meter bij. In Amsterdam duurt het hele traject in de praktijk twaalf tot vierentwintig maanden.
| Kostenpost | Indicatie 2026 |
|---|---|
| Gemeentelijke leges, Amsterdam | circa € 5.287 voor het eerste pand |
| Tekeningen, rapporten en keuringen | € 8.000 tot € 15.000 |
| Notaris, splitsingsakte | € 2.500 tot € 5.000 |
| Kadastrale registratie | € 500 tot € 1.000 per woning |
| Oprichting VvE | € 1.500 tot € 3.000 |
| Verbouwing | € 1.500 tot € 2.500 per vierkante meter |
Splitsen loont omdat kleinere eenheden per vierkante meter hoger gewaardeerd worden en elk appartementsrecht apart verkoopbaar en financierbaar is. In Amsterdam is voor vooroorlogse panden in aangewezen gebieden een splitsingsvergunning nodig, en voor de fysieke opdeling vrijwel altijd een woningvormingsvergunning. De gemeente beslist binnen acht weken, verlengbaar tot veertien. Let ook op minimumoppervlaktes per stadsdeel en eisen aan brandveiligheid, geluidsisolatie en ventilatie.
Uitbouw en optoppen
Extra vierkante meters zijn relatief goedkoop als grond en constructie er al liggen. Een aanbouw, dakopbouw of bij de woning getrokken zolder voegt marktwaarde en punten toe. Een taxateur telt die meters pas mee als de vergunning rond is en het werk volgens tekening is opgeleverd.
Wat doet erfpacht met uw leencapaciteit?
Een bank behandelt de erfpachtcanon als vaste last. Als vuistregel verlaagt € 1.000 canon per jaar uw leencapaciteit met € 20.000 tot € 25.000. Staat er binnen tien jaar een canonherziening gepland, dan zijn geldverstrekkers bovendien terughoudender. Eeuwigdurend afkopen haalt beide effecten in één keer weg.
Zie de afkoopsom daarom als investering met een meetbaar effect op waarde en leencapaciteit, niet als kostenpost. Bij particuliere erfpacht ligt het gevoeliger: sommige contracten bevatten opzeggingsclausules waar banken niet in meegaan. Dan is aanpassing van de akte de enige route.
Hoe financiert u een verbouwing van een beleggingspand?
Een verbouwing financiert u via een bouwdepot, op basis van een taxatie met waarde na verbouwing en een gespecificeerde begroting van een aannemer. De bank rekent met de marktwaarde in verhuurde staat, leent doorgaans 70 tot 80% daarvan en toetst of de huur de lasten minimaal 1,20 keer dekt.
- Taxatie in verhuurde staat: doorgaans 10 tot 15% onder de vrije verkoopwaarde. Een taxatie kost € 500 tot € 1.500.
- Loan to value: grootbanken 70 tot 80%, specialistische partijen tot 85% tegen een hogere rente. NHG is niet mogelijk.
- DSCR: huur gedeeld door rente, aflossing, opstalverzekering en eventuele canon. Minimaal 1,20, bij veel partijen 1,30 tot 1,40. Een pand kan binnen de LTV passen en toch hierop stuklopen.
- Bouwdepot: declaraties op factuurbasis. Houd 10 tot 15% onvoorzien aan.
- Bestedingsdoel: leg het vooraf vast met een offerte of concreet plan. Het bepaalt de acceptatie, vaak het tarief en de fiscale behandeling van de rente.
De volgorde die werkt: eerst taxatie en vergunningen, dan de begroting, dan het financieringsvoorstel en pas daarna de aannemer. Meer over de financiering leest u bij beleggingspand financieren.
Werkt waardecreatie ook bij vastgoed in Spanje of Dubai?
Ja, maar met andere spelregels. In de cases uit ons whitepaper levert een renovatie aan de Costa del Sol een rendement in jaar 1 van 24,5% op en in Dubai Marina 16,0%, tegen 21,4% in Amsterdam. Spanje heeft de hoogste kosten koper, Dubai de beste cashflow en de hoogste eigen inbreng. In de Spaanse en de Dubaise case telt de aflossing in jaar 1 mee als vermogensopbouw; de Amsterdamse case is aflossingsvrij.
| Amsterdam | Costa del Sol | Dubai Marina | |
|---|---|---|---|
| Aankoopsom | € 460.000 | € 395.000 | € 492.000 |
| Kosten koper | 9,6% | 11,1% | 6,9% |
| Investering | € 118.000 | € 104.000 | € 96.000 |
| Loan to value | 70% | 60% | 60% |
| Rente | 5,3% | 4,0% | 5,25% |
| Waardecreatie | € 62.000 | € 61.000 | € 33.000 |
| Cashflow per jaar | € 2.134 | € 6.066 | € 11.268 |
| Rendement jaar 1 | 21,4% | 24,5% | 16,0% |
In Andalusië betaalt u 7% overdrachtsbelasting (ITP) bij bestaande bouw en financiert de bank op de laagste van aankoopsom en taxatie. In Dubai is de 4% van het Dubai Land Department de grootste kostenpost. In mijn ervaring tekent u daar de hypotheek in persoon, zonder volmacht, en is een pre-approval van de bank doorgaans zestig dagen geldig. Meer over beide markten leest u in vastgoed kopen in Spanje en Dubai.

